Barcelona – leiebil uten kredittkort eller depositum. Analyse av tilbud, gjennomsnittlige leiebilpriser.

Stor by, stort utvalg?

I den aller første setningen vil jeg brutalt bringe deg ned på jorden. Det er helt motsatt!
Utvalget av utleiefirmaer i en stor by (som Barcelona) er ikke større enn i mindre byer! Jeg mener, teoretisk er det det, for nesten alle de viktigste aktørene har sine grener her, men i praksis gir det oss ingenting. Hvorfor? Det blir snart klart...

Prisen på popularitet

Hele verden kommer til Barcelona. En bred elv av turister renner stadig inn i byen. Byen er full av besøkende som trenger hotell, mat og... bil. Det er ingen grunn til å kjempe for kunden. Alle har mange kunder. Så hvorfor ta bort brødet ditt ved å konkurrere på priser, når det fortsatt er noe å gjøre? Jeg skal fortelle deg mer! Under slike markedsforhold har du lett råd til å heve prisene og selge tjenesten til en høyere pris enn på andre, mindre overfylte steder. Logikk. Ekte? Hvis det er en kunde og han vil betale, må du la han betale! Og det er det.
Dette er en praksis jeg ofte møter på ekstremt populære steder og store byer. Selv store kjedeselskaper, som generelt har en enhetlig salgspolitikk, endrer prislistene på slike steder. De hever prisene eller innfører ytterligere restriksjoner på leiepolitikken for å få litt mer for seg selv fra salget.

Våre forventninger

Og nå kommer jeg til Barcelona: en gjennomsnittlig turist. Jeg vil gjerne utforske byen og området rundt billig, komfortabelt og trygt. Jeg har ikke en lommebok fylt til randen med kredittkort med høye kredittgrenser. Jeg har heller ikke ubegrenset med kontanter. Jeg ønsker ikke å betale absurde beløp for å leie en bil med en pakke med flere ekstrautstyr som, når det legges til grunnleiebeløpet, skaper en sum jeg kan reise på ferie til Maldivene for.
Jeg ser etter en leiebil til en rimelig pris. Helst med full forsikring, uten behov for å ha kredittkort og uten å sperre mine midler i form av depositum (som utleiefirmaer vanligvis gjør). Jeg vet at det er mulig fordi jeg leier det overalt, men i Barcelona?

Et sammenstøt av forventninger og virkelighet

Jeg går til søkemotoren for leiebiltilbud og skriver inn: Barcelona. Jeg skriver inn datoen jeg er interessert i, klikk "Søk" og der er den! Flere hundre tilbud! Rikdom!
Etter noen minutters analyser vet jeg allerede at det ikke blir lett. De fleste utleiefirmaer krever høye innskudd, og i tillegg beløper det økonomiske ansvaret for mulig skade seg til over PLN 6 i noen tilfeller.
Å nei takk!
De fleste tilbud er ubrukelige. Vi går tilbake til utgangspunktet. Det ser ut til å være et enormt utvalg av tilbud, men det er ingenting å velge mellom. Paradoks.
Du må brette opp ermene og grave dypere. Mye dypere…

Kunnskap helt nødvendig ved leie av bil

Her skal jeg lime inn en tekst som diskuterer de viktigste tingene du trenger å vite når du leier en bil, men jeg vil ikke lime den inn. Jeg vil lime inn en lenke til oppføringen som inneholder denne informasjonen. Jeg beskrev dem ganske detaljert, men kort, tydelig og veldig leselig. Jeg anser det som helt nødvendig å bli kjent med dem. Teksten er knyttet til leie av bil i en annen by, men den grunnleggende kunnskapen du trenger om utleieregler, depositum, forsikringstyper brukt av utleiefirmaer, omfanget av økonomisk ansvar, kredittkortkrav og overraskelser som kan vente deg... all denne kunnskapen er identisk.
Så hvis du ikke har lyst til å få ubehagelige overraskelser på turen, les første halvdel av oppføringen før du fortsetter: Sicilia: Palermo, Catania, Trapani – leiebil uten kredittkort og depositum? Hvordan leie en bil på Sicilia?

Sammenligning av leiebiltilbud

Ingenting gjør det enklere å sammenligne tilbud enn å samle dem på ett sted og sammenligne dem i en tabell. Så jeg gjorde det.
Nedenfor finner du en oppsummering av parametrene til de grunnleggende tilbudene fra flere bilutleiefirmaer i Barcelona. Listen inneholder grunnleggende informasjon, det vil si: depositumsbeløpet, størrelsen på det økonomiske ansvaret for eventuelle skader og størrelsen på det økonomiske ansvaret ved biltyveri.
Som du kan se av sammenligningen, er det mulig å finne tilbud der innskuddet på morgenen ikke bringer oss i kne, selv om det finnes selskaper som gjerne sperrer opp til EUR 1 på kortet en stund. Heldigvis er det mange som bare blokkerer EUR 200 og mindre. Av dem alle ser det best ut ved første øyekast Sixt, som også har de laveste beløpene for materiell ansvar (EUR 850).
Dessverre er ingen av disse tilbudene attraktive nok til at jeg kan avslutte søket mitt med tilfredshet.

UtleieInnskudd
(innskudd) [EUR]
Eget bidrag a
skade [EUR]
Eget bidrag a
tyveri [EUR]
Enterprise15010501050
Hertz20011921192
Alamo25012501250
Sixt300850850
Europcar30012581258
Avis30014521452
budsjett30014521452
Dollar70010221022
Sparsommelig70010221022
Keddy fra Europcar80012581258
Firefly85010001000
Centauro105010501050
Gullbil110011001100
InterRent110011001100
Record110011001100
rhodium110011001100
OK Lei en bil120010501050

Jeg ser dypt, veldig dypt...

Dessverre tvang Barcelona meg til å se dypere, uten å gjøre livet mitt lettere. Vi måtte ned på nivået med å analysere innholdet i utleieselskapets regelverk og se etter de det kunne løses noe annet i. Jeg vil ikke beskrive denne prosessen fordi den ikke er den mest interessante. Jeg vil beskrive resultatet hans, fordi det er veldig interessant.
Så vær oppmerksom, vær oppmerksom...

Vi har det!

Vi klarte å finne et utleiefirma hvor vi for en rimelig penge får en bil med full forsikring, uten depositum på kredittkort og uten økonomisk ansvar. Denne typen utleie tilbys av selskapet Ta opp det.
Det er imidlertid én ting jeg må nevne. Det er flere klager på Record go på internett. Det er selvfølgelig også positive meninger, men negative gjør alltid større inntrykk :)
Jeg vil bruke dette faktum til å komme med noen praktiske poeng.
Noen av klagene er knyttet til utleie uten full forsikring, hvor selskapet (i følge kundene feilaktig) belastet gebyrer, for eksempel for riper, manglende bilutstyr etter retur, eller for tilbakelevering av bilen med ufullstendig tank etc. Leiebil med full forsikring og null ansvar forhindrer at slike gebyrer belastes, og eliminerer dette problemet (hvis det er reelt). Hvis du har leid en bil, for eksempel med radio, og returnerer den uten radio, dekker ikke forsikringen det. Du kan ikke ta bort bilutstyr som en del av forsikringen. På samme måte kommer tilbake med full tank. Forsikringen fritar deg ikke fra å levere tilbake bilen i den stand som kreves av utleieselskapets regler.
Noen oppgir at de belaster et fast gebyr på 40 EUR i måneden eller senere etter å ha returnert bilen. I dette tilfellet er det svært sannsynlig at årsaken lett kan bestemmes. Jeg ble en gang belastet denne avgiften selv. Et slikt gebyr oppstår når politiet kontakter utleiefirmaet med opplysninger om at bilføreren har brutt regelverket og fått billett. Utleieselskapet er da forpliktet til å gi politiet opplysninger om sjåføren som leide bilen på det tidspunktet. Slik datadeling innebærer et gebyr på EUR 40 (dette beløpet kan variere i ulike utleieselskaper). Utleieselskapet belaster dette beløpet fra kortet ditt.
Alle utleiefirmaer tar et gebyr for å levere data, uavhengig av kjøpt tjeneste og forsikringspakke.
I tillegg vil det etter en tid dukke opp en bot i postkassen din, som du også må betale. Dersom det blir flere bøter, vil det bli belastet ytterligere gebyrer for hver gang førerens data oppgis.
Lignende negative meninger kan finnes om alle utleiefirmaer, så... du vet. Jeg må imidlertid nevne det, og jeg klarte å avklare noen problemer.

Record go – priser og tilbud

Det er på tide å endelig gå videre til spesifikke priser for Record go.
Jeg sjekket leieprisen i perioden 10-17 februar 2020, dvs. for 7 dagers leie.
Prisen for hele perioden med full forsikring, null innskudd og null eget bidrag er PLN 561,42. Det kommer ut til rundt PLN 80 per dag, som er nok 18,65 EUR per dag.
For et slikt forsikringsomfang og for Barcelona ser tilbudet veldig bra ut.
Nedenfor er et skjermbilde av tilbudet fra søkemotoren. Tilbud med full forsikring må inneholde oppføringen angitt med den røde pilen. Tilbud uten denne bestemmelsen er billigere, men inkluderer ikke full forsikring og krever et høyt depositum ved levering. Så sørg for å se etter et tilbud med denne beskrivelsen slik at det ikke er noen ubehagelige overraskelser senere.

Når du velger spesialtilbudet , sier utleiefirmaets vilkår og betingelser at utleiefirmaet ved henting vil legge inn et depositum i tilfelle bilen returneres med tom tank eller bøter. Dette vil være rundt €60 (avhengig av størrelsen på bilens tank), og et vanlig debetkort bør være tilstrekkelig (mest sannsynlig vil det bare være en midlertidig reservasjon).

Hvordan finner jeg et Record go-tilbud?

På grunn av det store antallet tilbud i Barcelona, ​​er det verdt å bruke filtreringsmekanismen i søkemotoren. Uten dette kan det være kjedelig å søke.
Den enkleste måten å gjøre dette på er i følgende rekkefølge.
1. Du går inn søkemotorside – [klikk]
2. Du legger inn dataene i søkemotorvinduet og trykker Søk

3. Merk av i boksen ved siden av Record go i panelet til venstre . Dette filtrerer ut alle andre tilbud som ikke interesserer deg. Bare Record go-tilbud blir værende.

4. Fra tilbudene som vises på skjermen, se etter tilbudet med tilleggsbeskrivelsen «Spesialtilbud», som markert med den røde pilen i bildet nedenfor. Følg deretter de neste bestillingstrinnene, så er du ferdig.

OK Lei en bil

Dette er nok et tilbud som fanget min oppmerksomhet. Det er litt billigere enn Record go, men du trenger et kredittkort. Den vil bli plassert på den symbolsk innskudd på EUR 150, hovedsakelig knyttet til beskyttelse mot tilbakelevering av bilen med tom tank og eventuelle bøter.
Tilbudet har fortsatt bredere forsikring enn Recoerd go, fordi det også inkluderer vinduer og dekk (disse elementene er normalt utelukket fra full forsikring i praktisk talt alle utleiefirmaer). I tillegg har vi muligheten til å legge til mer i prisen andre sjåfør.
Til tross for at jeg må ha et kredittkort og blokkere et depositum på 150 EUR, liker jeg dette tilbudet bedre. Innskuddet er ikke høyt og praktisk talt alle kredittkort vil godta det.
Hvis jeg måtte velge mellom Record go-tilbudet og dette, ville jeg valgt dette.
Nedenfor er et skjermbilde av hvordan tilbudet ser ut. Søkemetoden er identisk med den som er beskrevet ovenfor, med den forskjellen at vi filtrerer resultatene ved å velge OK Rent a Car. Sørg for at tilbudet inneholder informasjonen "Spesialtilbud", som indikert med den røde pilen.

Amigo Autos

Det tredje tilbudet jeg vil vise kommer fra en annen søkemotor: Oppdag biler – [klikk]. Søkemotoren er veldig interessant, spesielt siden den fungerer perfekt på telefonen. Versjonen av nettsiden som åpnes på telefonen er ikke dårligere enn versjonen på datamaskinen. Vi har alle verktøyene til rådighet for å filtrere resultatene, som i Leiebiler er umulig.
Søkemotoren gir nesten all den viktigste informasjonen, inkludert størrelsen på personlig ansvar, direkte i innholdet i tilbudene. Etter å ha gått inn i tilbudet får vi enda flere detaljer. Alt for hånden. Kul ting. Det er ikke nødvendig å grave gjennom regelverket og tidkrevende søk i dem på jakt etter grunnleggende informasjon. Jeg liker det. De høye brukervurderingene overrasker meg ikke i det hele tatt.
søkemotor Oppdag biler den ser ut og fungerer nesten identisk med Rentalcars, så driften er nesten den samme og krever ingen spesielle instruksjoner (du kan fortsette nøyaktig som i Rentalcars-manualen ovenfor).
En annen interessant ting er at søkemotordatabasen ofte inneholder leietilbud som ikke er tilgjengelig i Rentalcars (!!!). Dette er allerede en svært betydelig merverdi.
Jeg er interessert i leietilbudet Amigo Autos, dette er et eksempel på et utleieselskap som Rentalcars ikke har, og w Oppdag biler spøk.
Leieprisen er lik de to tidligere tilbudene og utgjør PLN 590 for 7 dagers leie. Bilen har full forsikring mot skade og tyveri. Kredittkortdepositumet er 150 EUR.
Nedenfor er et skjermbilde av tilbudet.

Dyrt eller billig – hvordan vet jeg det?

På side Oppdag biler Jeg fant en annen informasjon som jeg synes er veldig interessant. Søkemotoren har publisert data på sin nettside som viser gjennomsnittsprisen for å leie en bil i Barcelona i de påfølgende månedene av året.
Mest sannsynlig er disse verdiene beregnet basert på data fra utleie gjort gjennom søkemotoren deres. Dette er nok ikke data fra hele markedet, men det kan antas at de overlapper godt.
Jeg tok meg friheten til å bruke disse dataene og legge dem ut nedenfor i form av en graf over gjennomsnittlige leiebilpriser i Barcelona, ​​og en tabell under grafen.

Gjennomsnittlige daglige leiebilkostnader i Barcelona, ​​​​basert på data fra Discover Cars
MånedGjennomsnittspris
per dag
januar104 zł
februar165 zł
mars228 zł
april130 zł
maj175 zł
juni168 zł
juli239 zł
august159 zł
september134 zł
oktober141 zł
november152 zł
desember152 zł

Bevæpnet til tennene

Nå kan du si det: du er bevæpnet til tennene. Du har den nødvendige kunnskapen og eksemplene, basert på hvilke du nå trygt kan gå til søkemotorer for å se etter det beste tilbudet om leiebil i Barcelona.
Linker til søkemotorer kan være nyttige:
- Oppdag biler – [klikk]
- Leiebiler – [klikk]

MERK: Rentalcars er nå integrert med Booking.com (Booking eier Rentalcars), så i praksis gjør du reservasjonene dine på Booking.com. Bestillingssiden vil ha Booking-logoen eller logoene til begge selskapene.

4.9/5 - (95 stemmer)

Viktig for meg!

Gi artikkelen en god vurdering (5 stjerner settes pris på 😀 )!
Det er gratis, a for meg er det veldig viktig! Bloggen lever på besøk og har derfor en sjanse til å utvikle seg. GJØR DET vær så snill og... på forhånd takk!

Hvis du liker guidene mine, vil du sikkert finne den jeg har laget nyttig guidekatalog - [klikk]. Der finner du ferdige ideer til dine neste turer, beskrivelser av andre turistmål og en alfabetisk liste over guider fordelt på land, byer, øyer og geografiske regioner.

Jeg poster også lenke til Facebook-profil - [klikk]. Gå inn og trykk "Se", så går du ikke glipp av nye, inspirerende bidrag.

Vel, med mindre du foretrekker det Instagram. Jeg er ingen demon i sosiale medier, men du kan alltid stole på noe fint å se på min instagramprofil - [klikk]. Profilen tar gjerne imot enhver følger som liker den.

Jeg leste ALLE kommentarene (og mange ganger). Under hver av dem kunne jeg skrive det Tusen takk, fordi du er ekte Fantastisk. Jeg kommer ofte tilbake til kommentarer fordi de gir meg motivasjon og energi. For meg er dette uvurderlig en skattekiste av gode følelser!
Takk for dette her (jeg vil ikke rote kommentarene med gjentatte takknemligheter). Vet at ved å legge igjen et vennlig ord her, gjør du en veldig god jobb for meg!

Jeg gjør innholdet jeg lager tilgjengelig gratis, beholder opphavsretten, og bloggen støttes av reklame og samarbeidspartnere. Derfor vil automatiske annonser vises i innholdet i artiklene, og noen lenker er tilknyttede lenker. Dette har ingen innvirkning på den endelige prisen på tjenesten eller produktet, men jeg kan motta en provisjon hvis du viser annonser eller bruker visse lenker. Jeg anbefaler kun tjenester og produkter som jeg anser som gode og nyttige. Siden starten av bloggen har jeg ikke publisert noen sponset artikkel.

Noen av leserne som syntes informasjonen her var veldig nyttig, spør meg noen ganger hvordan de kan støtte bloggen? Jeg kjører ikke samlinger eller støtteprogrammer (som: patronite, samling eller "kjøp en kaffe"). Den beste måten er å bruke lenker. Det koster deg ingenting, og støtte for bloggen genererer seg selv.

Pozdrawiam




Jacek Gancarczyk

Mitt navn er Jacek Gancarczyk. Jeg driver reisebloggen Gancarczyk.com og publiserer mine egne tekster der. Jeg har reist og planlagt mine egne turer i over 20 år. Basert på min egen erfaring lager jeg praktiske guider, sightseeingplaner og originale NaviG PDF-kart. Jeg tilbyr tips om hva du bør se, hvordan du planlegger ruten din og hva du bør være oppmerksom på for å få mest mulig ut av tiden din der. Bloggen besøkes av over 2 millioner unike brukere årlig, og kartene mine har blitt lastet ned over 180 000 ganger. I tredje kvartal 2026 identifiserte kunstig intelligens (KI) verktøy tekstene mine som en informasjonskilde over en halv million ganger. Du kan finne mer om meg på Om meg- siden.

Legg igjen en kommentar

E-postadressen din vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *